Alla inlägg under juli 2010
I morse så ringde klockan kl 7,00 . Ni undrar säkert hur man kan var så puckad att gå upp så tidigt när man har semester. Det var nämligen så att Vinja hade en tid på gåbandet kl 9,00 så vi var tvungna masa oss upp då.
Träning på gåbandet.
Efter det så blev det en tur till veterinären för lite vägning. Var ju ett tag sen nu och man vill ju hålla lite koll. Vanligtvis brukar vi ju passa på att göra det då vi simmar på Strömsholm men nu simmar vi ju ute istället.
Vinja på vågen.
När vi ändå var inne vid Eskilstuna Djurklinik så passa vi på att miljöträna lite i den stora galler trappan. I början var det lite läbbigt men efter några gånger gick det kanon.
Lite läbbigt var det allt.
Nu var den rätt okej att gå i.
På em blev det en liten rastning ut till våran udde och tillbaka, Per var också med. Vinja gillar verkligen att ut och kolla in alla bryggor. Så även idag.
Här kommer lite bilder på några av bryggorna hon var ute på.
Min snygging.
Även husse gillade bryggor så Vinja fick ut honom också på några.
Här kommer lilla stumpan farande.
Liten vilo paus blev det också.
Vid 8 på kvällen så åkte jag upp till Jessica för att gå en promenad men henne och hundarna. Det var skönt på kvällen men alla mygg hade man kunnat vara utan. Dagens promenad blev ca 7,7 km, är verkligen mycke roligare med sällskap på sina promenader
.
Fick ihop lite bilder på våran promenad, men tyvärr så börja det ju skymma lite och min kamera gillar inte det. Den vill ha fullt ljus. Men ni får stå ut ändå.
Träffade den här i början av vår promenad.
Vinja & Gnista.
Vatten paus måste man ju ha.
Vinja kolla in nått annat istället för vattnet.
På väg på våran kvälls tur.
Sota & Gnista.
Vinja & Gnista i solnedgången.
En till som blev lite mörkare.
Sota plockar hallon.
Ännu en vattenpaus. Kunde behövas i värmen.
Vacker solnedgång.
Trötta tjejer efter promenaden.
Jessicas man, kommer tyvärr inte ihåg vad han heter. Höll på att fixa i deras nya pool.
Vinja vilar lite.
Söta Sota.
I morgon kväll ska jag och Vinja åka till Louise som har Spårmarkens kennel och var med på hennes läger. Ska bli kanon kul. Lägret är från fredag - söndag men jag åker upp på torsdag kväll för att slippa stressa på fredag morgon. Sen har jag aldrig varit där så jag vet inte om jag hittar. Så det kändes lugnare åka på kvällen.
Ska ta med våran bärbara data dit och ska försöka göra lite små uppdateringar. Om det finns någon täckning för det mobila bredbandet där förstås. Om inte så blir det uppdatering när vi kommer hem.
Kan ev bli någon MMS blogg om inte datan skulle funka. Men det märker ni väl om det händer nått här.
Sov gott nu allihopa för det ska jag göra. I morgon ska jag i alla fall inte sätta någon klocka på ringning.
Japp så var dagens första semester dag slut. Det har även idag varit kanon varmt och jätte kvaft ute .
Dagen började med att jag skjutsa in Per till Mälarsjukhuset för han skulle operera sin arm. Inne vid operation var det verkligen svalt och skönt, Hade nästan kunnat suttit där hela dagen . Fast efter en dryg timma i väntrummet var det nästan så man frös lite
.
Per i operations kläderna.
Efter jag skjutsat in Per så var det hem och rasta Vinja. Blev bara en väldigt kortis ner till slussen där hon fick ner och doppa sig lite.
Kämpar med en pinne hon hitta.
Nere och svalkar sig lite.
Du morsan, det var skönt här.
På väg upp.
Skön och avsvalkad.
På kvällen träffades Ingrid och jag på bruks för lite träning. Det var kul men jag kan inte påstå att det gick speciellt bra
. Får hoppas att det bara är värmen och en tillfällig svacka. Fast vi har ju inte tränat så mycke heller tyvärr sen den här värmen kom heller. Så det återstår att se om det går bättre när det blir lite svalare.
Vi körde i alla fall igenom alla elit momenten idag.
Innan vi åkte ut och träna så åkte jag en snabbis till Jolle basen för att låta Vinja svalka av sig lite. Trodde nästan att skulle få lite regn för himlen var rätt mörk ett tag.
Med dom här molnen höll man tummarna för lite regn. Men inte kom det nått .
Kastar sig ut efter sin sak.
På väg tillbaka.
Här kommer badbruden.
Blev ju inga bilder tyvärr när vi träna, eller det kanske föresten var bra så illa som det gick.
Men lite bilder på Ingrid och Allt-I blev det.
Framåtsändande.
Har passerat gruppen.
Belöning måste man ju få när man varit duktig.
Kryp.
Hoppet, tyvärr lite suddig men vad gör man om man inte har bättre kamera.
Väntar på sin belöning.
Efter det så valla vi en ruta och gjorde uppletande. Vi valla en hel ruta och bägge tjejerna var jätte duktig . blev tyvärr inga kort där för det började bli så mörkt ute.
Vi var klara vid 22 tiden. Måste säga vi hade kanon tur med vädret för det blev verkligen svalt på kvällen.
Klockan har hunnit med att bli nästan halv 1 och jag är super trött och kan knappt hålla ögonen öppna nu.
Nu är det ÄNTLIGEN SEMESTER
. Ska verkligen bli så skönt att nu vara ledig i drygt 5 veckor
, så nu hoppas jag bara att temperaturen ute kunde sänkas lite så man kan ut och gå & träna utan att smälta bort
. Det är ju det man sett fram emot på ledigheten. Inte bara sitta och flämta under fläkten
.
Har som vanligt inte blivit någon promenad idag för det var som vanligt för varmt. Blev en tur ner till Jolle basen för att simma lite. Det är ju alltid uppskattat. Även Per var med idag så vi testa nått nytt. Vi stod på varsin brygga och så fick hon simma emellan oss flera gånger och en del intervaller. Det var kanon hon kunde simma så. Vinja var väl i och simma dryga 20 min och hon var allt lite flåsig när hon kom upp. Det tar nog en hel del på krafterna att simma så. Verkligen kanon bra träning i värmen
.
Var tänkt att jag skulle gå en sväng när jag sluta idag men jag kände mig jätte seg och orkade inte ut och slåss med myggen.
Här kommer lite bilder på dagen simtur. Tyvärr blir det ju rätt lika, men vad gör man när man inte kan motionera på nått annat sätt.
Hon simma runt bryggan.
På väg mot husse som står en bra bit bort.
Ända till andra bryggan simma hon.
Framme hos husse.
Här kommer hon tillbaka.
Per tog också lite kort. Vinja på väg igen.
Sen tillbaka igen. Många simturer blev det fram och tillbaka.
Lite näckrosor växte där också.
Mattes lilla pärla.
Poserar i flytvästen.
Full fart ut i vattnet.
Kolla min snygging. Åkte sen och rasta henne efter badet.
Vinja ville gärna ta sig ett dopp här också.....
Nu blir det inte mera för idag. Måste försöka lägga mig skapligt för i morgon kl 9,00 ska Per vara uppe på operation för sin arm han gjorde illa i fredags på jobbet . Han har fått en skada på biceps muskeln. Dom ska sy fast fästet på muskeln som har lossnat. Så jag ska skjutsa honom dit i morgon.
I morgon kväll så ska Ingrid och jag åka och träna är det tänkt. Hoppas det inte är så varmt då.
Vi hörs i morgon med nya rapporter om hur våran dag har varit.
Pust, stånk och stön. Det känns ju som om man kommer smälta snart i den här värmen . Skulle ju helt klart vara okej om den kunde smälta bort vissa störande utstående delar på kroppen
. Fast det väl med det som med myggen, dom suger bort fel saker
.
Så mycke motion kan man ju inte skryta med att det blir . Det enda som känns okej för vovvarna nu är väl att åka och bada någonstans
.
Fast det får man väl också vara lite försiktig med så dom inte får en massa våteksem.
Idag har vi faktiskt varit lite duktiga . Träffade Jessica vid SHK vid 8,30 i morse och tränade lite. Det blev en lite lugnare träning för det var faktiskt redan väldigt varmt ute
fast klockan inte var så mycke. Blev lite träning på Landskamps momenten. Mycke görs ju väldigt annorlunda än vad man gör i brukset.
Det fria följe bland annat går man utanför fyra koner som står i en kvadrat och man får inte komma innanför för då nollar man momenten.
Finns även ett moment som heter apportering av okänt föremål. Det kan nästan vara vad som helst men inte metall. Sen blev det också lite mer träning som jag inte orkar förklara just nu.
Blev inte så jätte mycke bilder från träningen men några blev det.
Vinja över hindret. Tyvärr suddig men min kamera är inte så bra på rörliga bilder .
Vinja & Gnista tränar på dom "okända" föremålen.
Gnista apporterar.
Gnista sitter fint med ett annat "okänt" föremål.
Duktiga Gnista.
Efter träningen åkte Vinja och jag ner till Jolle basen för att bada. Det är alltid uppskattat. Simmade ca 25 min och av den tiden så var hon helt i vattnet och simmade i 15 min. Blev blandat med att bara simma runt bryggan och intervaller med att jag kasta leksaken.
Långt ut simmade hon min lilla flicka.
Här kommer hon lilla pärlan.
Du morsan, det här är kul. Och skönt är det också.
Bad bruden på väg upp.
Lite flåsig blev hon.
Men hallå morsan....Jag vill ju simma mera....
Tjohooo det här är så kul.
Härlig utsikt.
Var bara tvungen att fota henne när boll repet hamnade så festligt runt nosen.
Blev även ikväll en liten promenad. Gick samma sväng som igår, känns som den svängen är rätt lagom för det var rätt varmt ute fast klockan var över 22,00. Men idag hade vi sällskap av Angie, Rex & Zäpo, det var kul att slippa gå själv. Tyvärr blev det lite svårt med bilder då det började bli mörkt. Men jag fick några när dom var stilla och inte stod så långt bort.
Vinja & Zäpo.
Intressanta dofter fanns det.
Lille söte Zäpo som blivit stora killen och kolla vad mörk han har blivit.
Nu händer inte så mycke mera här idag, eller det kanske är fel att säga. Klockan är ju över 1 på natten så det kommer hända nått idag men jag vet inte vad än. Allt beror på vädret. Är föresten över 23 grader ute fast klockan är över 1. Så inte är det mycke svalare på natten inte.
Nu ska jag gå och sova så vi får höras lite senare.
Det går verkligen på sparlåga här hemma nu när det är så varmt. Idag har vi haft en hemsk dag igen för det var så ruggigt kvaft ute . Blev bara en super kortis ut till udden och runt Torsharg på fm. Hade tänkte gått längre först men när vi gått bara en liten bit så blev det verkligen varmt. Sen upptäckte jag att ja glömt ryggsäcken med vatten kvar hemma
.
Känns inte som om det är bra för varken djur eller människor att anstränga sig för mycke i sån här värme.
Blev lite bilder på våran korta sväng. Det gäller improvisera lite så man hittar nått att fota .
Med lite tur är nog dom här mogna snart. Finns det nått godare än hallon.
Vinja utforska bryggorna även idag.
Mattes sötnos.
Om man står på stubben så ser man mycke längre....
Min lilla fina flicka.
Fina klöver.
Nog trodde man att det skulle kunna komma ner lite vatten med dom här molnen.
Vinja skyndar iväg.
Kan du skynda dig lite då matte.....
Träffade två söta whippet valpar ute.
Riktig syskon kärlek.
På väg ut från Torsharg. När grinden är stängd så får man använda den här snurr saken för att komma ut.
På kvällen när jag kom hem så tog vi en liten promenad igen. Blev samma sväng igår på strax under 4 km. Men idag var det fortfarande varmt fast klockan var 22,30 igår så var det ju ändå lite svalt så sent men inte idag.
När vi kom hem vi 23,30 så kolla jag på termometern och det var 22 grader fast klockan var så mycke.
Så det var att slåss med mygg och knott för man ville ju inte ta på sig en massa kläder.
Myggen är verkligen inte kul . Tycker att myggen skulle sluta att suga blod och istället börja suga fett
. Då vore det ju helt klart mycke roligare att gå ut
Då skulle dom gärna få kalasa på mig lite .
Det var ju mörkt när vi gick så det blev bara några bilder från den svängen.
Varför ska det vara så svårt att städa efter sig när sopptunnan bara står några meter bort. Sen alla glasflaskor är inte kul. Finns alltid nått pucka som ska sönder dom så hundarna skär sig .
Litet kort i mörkret.
Lilla sötnosen.
Måste se till och skynda mig i säng nu. Ska träffa Jessica och träna med henne kl 8,30 i morgon bitti så det gäller lägga sig så man får sova. Fast klockan är redan över halv 1 på natten så jätte tidigt blir det inte.
I morse när jag vaknade så tänkte jag för det såg ut att bli en mulen dag. Tänkte att idag hinner jag gå en promenad innan jag ska jobba. Men icke, icke
när klockan närmade sig halv 10 taget så sken solen som vanligt på den blå himlen
. Så den tänkta promenaden fick vi snabbt lägga ner. I stället så blev det en tur till Jolle basen för en simtur igen
. Det är ju verkligen tur att lilla fröken uppskattar att simma för ska den här värmen hålla i sig så kommer det bli mycke bada i sommar
.
Fick sig ett skapligt träningspass då hon fick simma ca 15 min i sträck, blandat med intervaller då hon simma efter sin leksak. Men det blev även lite före och efter det passet så en ca 25 min simmade hon nog.
Lite bad bilder blev det så klart.
Långt ut och simma var hon.
En ny bad leksak hade vi fått leta fram då den andra sjönk igår.
Stilstudie uppifrån.
Simmade runt bryggan gjorde hon.
Mycke långa simturer blev det.
Man måste ju skaka på sig lite när man kommer upp.
Min fina tjej i vattnet som tycker hon kan få bada mera.
Blöt hund.
Världens goaste lilla flicka.
När jag kom hem från jobbet vid 22,30 tiden så blev det en skön liten kvälls promenad . Var verkligen kanon skönt ute nu på kvällen. Det enda som störde var dom envisa myggen
. Blev en liten sväng på nästan 4 km så det var väl inte någon jätte sväng. Men bättre än ingen alls.
Var tyvärr lite svårt med bilder i mörkret men fick ihop några stycken .
Riktigt vackert på himlen var det.
Så här såg det ut vid en av grillplatserna dom har fixat till. Varför ska det vara så svårt att städa efter sig .
Vinja poserar i mörkret på stenen.
Ha en trevlig helg ni alla som är lediga. Själv har jag 3 dagar kvar att jobba, så på måndag kl 22,00 så börjar min semester . Drygt 5 veckor ledigt
.
Natti, Natti på er så hörs vi i morgon
Idag så har förmiddagen ägnats åt att vara på Mälarsjukhuset. Marcus skulle upp och röntga och kontrollera sin brutna tå och allt såg bra ut. Så om en ca två veckor får han ta av gipset.
När vi kom hem blev det en sväng ut till Jolle basen för att Vinja skulle få simma lite. Dottern var med lika så Angie, Rex & Zäpo. Alla vovvar tyckte det var jätte kul .
Lite snopet blev det för Vinja då hennes leksak bara sjönk . Hon simma runt länge och leta efter den för vi trodde först den bara kommit lite för långt ner under vattnet, men det hade den inte.
En massa bilder från badet blev det.
Zäpo sitter och väntar på att Rex & Vinja ska komma ut.
Dottern i badet.
Busig Zäpo.
Zäpo den lilla sötnosen.
Skönt i vattnet.
Vinja på väg ut efter sin leksak.
Så duktig liten flicka.
Lille Zäpo var duktig att simma.
Sån duktig kille.
Rex & Zäpo simmar tillsammans.
På väg upp.
Kolla in vilken sötnos.
Man blir trött av att bada.
Zäpo & Rex.
Hmm, kan det finnas nått kul i väskan tro undrar Vinja & Rex.
Angie med sina grabbar.
Klara för idag och på väg till bilen.
På eftermiddagen blev det en tur till Jyckens för lite träning på gåbandet för Vinja. Hon är jätte duktig att gå på den. Tror hon gick en ca 20 min med även lite lutning uppför och nedför.
Kämpar på bandet.
Mot kvällen började det bli lite mulet ute och kändes lite svalt, så vi gick en lite sväng ner på Torsharg för lite träning.
Gick väl inte så super lysande idag, vi får väl skylla på värmen och tillfällig formsvacka. Hoppas det i alla fall för annars lär det dröja innan jag tänker anmäla till någon tävling.
Är det någon föresten som har någon bra ide hur jag ska få mera fart på henne på vägen in på apporteringen och hennes sega och långsamma avslut . Vi tragglar med bollen som belöning direkt hon kommer in så hon ska lära sig att det blir roligt om man skyndar sig in. Får hoppas att man hittar någon bra lösning. Ska ju åka på två olika läger snart så med lite tur kanske det finns någon där som har någon bra ide
.
Lite bilder blev det i alla fall på väg ut till Torsharg.
Lite poserande på stubben.
Bryggorna var intressanta idag också tyckte Vinja.
Kom riktigt mörka moln så jag trodde vi äntligen skulle få regn
Eftersom vi var själva och träna så blev det ju inga bilder idag. Blev bara ett kort på en laddad Vinja innan träningen.
Ska vi börja då......
Det var dagens lilla äventyr. Jobbar em i morgon så jag får se vad jag hinner med då. Är det lika varmt som vanligt så blir det nog att åka och bada.
Hur länge kommer det vara så här varmt egentligen , känns verkligen segt med denna hetta hela tiden. Sen att det är så torrt och visset ute är inte heller så kul
. Tror verkligen naturen och alla djuren skulle uppskatta lite vatten nu
.
Nog klagat om vädret.
Vinja och jag har varit och spårat idag. Var med Janne som även la mitt spår. Han trodde det var nästan ett fullt elit spår. Hon var så jätte duktig idag . Hon hitta alla pinnar utom en, men den hitta jag. Upptaget gick kanon, nosa lite åt fel håll och sen vände och gick rätt håll
. Hon var så jätte duktig min lilla flicka. Första spets vinkeln sprang hon ett varv runt innan hon hitta rätt väg och andra tog hon direkt
.
Det var rätt myggigt i skogen så det var att slåss med dom samtidigt som man skulle hålla reda linan och kolla var man satte fötterna. Är tur hon inte är så störnings känslig då det blev några stopp för hennes osmidiga matte skull ta sig fram också.
Blev ju tyvärr inga kort från spåret, men några innan vid bruks och lite när hon lekte med Jannes Berra blev det.
Vinja i skogen vid bruks.
Lite balans övningar.
Här i skogen parkerade vi.
Vinja laddad innan spåret.
Trött och nöjd liten tjej med din boll efter spåret.
Berra.
En pigg Berra och en trött Vinja.
Janne & Vinja.
Lite bus.
Kom igen då.....Lek med mig.....
Mera än så han vi inte med idag. Hinner inte så mycke tyvärr när man jobbar och sen ska hem och laga mat. Sen har ju nästan hela dagen tagit slut.
Nu är det dags för mig att besöka den sköna sängen.
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 | 2 | 3 | 4 | ||||||
5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | |||
12 | 13 | 14 | 15 | 16 |
17 |
18 | |||
19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | |||
26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | ||||
|